خدمات برقکاری ساختمان

چه نوع خدمات برق کاری ساختمان بهتر است ؟

خدمات برق کاری ساختمان به دو دسته ی رو کار و تو کارتقسیم می شود که بستگی به نوع  کاربرد آن می توانند اجرایی شوند. یک شخص برق کار به خوبی می داند که برای انجام پروژه به صورت رو کار باید سیم ها را از روی گچ دیوار عبور دهد که معمولا به جهت حفظ زیبایی، نظم و امنیت از یک لوله برق مخصوص یا داکت استفاده می گردد. بدیهی است که در برق کشی ساختمان به صورت رو کار سیم ها دیده می شوند و یکی از ضعف های این روش همین در معرض دید بودن است که تا حد زیادی از زیبایی و ظرافت می کاهد اما از طرفی در مواقعی که مشکلی به وجود بیاید، می توان به راحتی عیب یابی نمود؛ زیرا دسترسی به سیم ها و سایر اجزا آسان و سریع است.

روش دیگرسیم کشی توکار است که امروزه بسیار متداول می باشد و شیوه ای معقول و قابل اجرا برای تمامی پروژه های ساختمانی ائم از مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی و …. می باشد. این روش برقکاری ساختمان با حفظ زیبایی و ظرافت کمک می کند تا نتیجه ی نهایی ضمن حفظ امنیت و نظم مورد قبول کارفرما واقع شود، در حالی که تمامی استاندارد ها و قوانین در آن به بهترین شکل رعایت شده است.

 

 

 

 انواع خدمات برق کاری ساختمان توکار :

  • استفاده از جعبه تقسیم: این سیستم برق کاری ساختمان در گذشته بسیار متداول بود که در نقطه ای معین و جایی از یک دیوار یک جعبه تقسیم قرار می گرفت، ( معمولا در بالای کلید ها و پریز ها ) و از داخل این جعبه سیم های لازم تعبیه می شد.

استفاده از قوطی کلید و پریز: به مرور زمان با پیشرفت روش های سیم کشی و همچنین نیاز بیشتر به عیب یابی اصولی و آسان، روش های دیگری رواج پیدا کرد که موجب شد ابزاری به نام قوطی کلید در داخل دیوار قرار گیرد. با در نظر گرفتن این محفظه درون دیوار، زیبایی کار حفظ می شود ضمن این که با باز کردن پیچ ها و در آوردن بخش بیرونی کلید و پریز به راحتی می توان به سیم ها دسترسی داشت. البته این که قوطی کلید در چه عمقی از دیوار نصب گردد، از قبل تعیین شده و شخص برقکار باید مطابق با استاندارد های معین در زمینه ی برق کاری ساختمان این کار را انجام دهد

سیم کشی و یا به اصطلاح برقکاری ساختمان ، برخلاف چیزی که همیشه تصور می شود ، امری کاملا تخصصی است . چه بسا اگر سیم کشی ساختمان به هر دلیلی اشتباه انجام شود ، در تمام طول عمر استفاده از ساختمان ، ساکنین را با زحمت مواجه می سازد ، مثلا تصور کنید که به علت عدم مهارت سیم کش یا برقکار ساختمان ، پریز در نقطه ای نصب گردیده که اگر کنار آن تختخواب قرار گیرد ، دیگر نمی توان به آن به سهولت دسترسی داشت . این عامل به خودی خود ، سبب نارضایتی ساکنین خواهد شد.

قواعد و قوانین سیم کشی ساختمان چیست ؟
باید به این نکته به صورت کاملا جدی توجه داشت که مهارت سیم کشی ساختمان ، تنها به صورت تجربی به دست نمی آید ، به این صورت که ممکن است شخصی سال ها تجربه سیم کشی داشته باشد ، اما از رعایت برخی قوانین آن هیچ اطلاعی نداشته باشد . در همین راستا توصیه و تاکید ما همواره بر این نکته بوده است که سیم کشی و برقکاری ساختمان می بایست بر اساس نشریه های مربوط به آن اعم از نشریه ۱۱۰ و مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان باشد..

برقکاری ساختمان

مبانی سیم کشی ساختمان چقدر پیچیده است ؟
در واقع نمی توان آن را پیچیدگی نامید ، اما نکاتی در سیم کشی نهفته است که می تواند اساس برقکاری ساختمان را به کلی متحول کند. تاکید اساسی ما همواره بر یک نکته است : “سیم کشی بر اساس نقشه مهندسی

همیشه نقشه در اولویت اول قرار دارد ، در مرحله بعد با توجه به قوانین موجود می توان عمل کرد ، برخی این قوانین نیز عبارتند از :

ارتفاع تمام کلیدهای روشنایی : ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر
ارتفاع پریز در آشپزخانه ۶۰ و ۱۲۰ سانتی متر
ارتفاع پریز در حمام ۱۲۰ سانتی متر
ارتفاع کلید کولر ۱۳۰ سانتی متر
کلید ها باید در ساختمان به وسیله لیزر یا شلنگ تراز لول شوند.
پیشنهاد ویژه ما :نایژه سیم کشی و برقکاری ساختمان را بر اساس مبانی اصولی آن با بهترین کیفیت و نازل ترین هزینه انجام خواهد داد

})